top of page

BİLEŞİMİ

Her ml’de 100 mg fipronil ve 90 mg (S)-methopren içeren, sarı veya açık sarı renkli, berrak, karakteristik kokulu bir çözeltidir.

 

KULLANIM YERİ / ENDİKASYONLARI

Fiproes Köpek Damlatma Çözeltisi, köpeklerde;

Pire (Ctenocephalides sp.), kene (Rhipicephalus sp., Dermacentor sp., Ixodes sp.), ısırıcı bit (Trichodectes canis) enfestasyonlarında tedavi ve kontrol amacı ile; pirelerden ileri gelen alerjik dermatitis (FAD) kontrolünde; pire yumurtaları, larva ve pupalarının gelişmelerinin engellenmesinde kullanılır. Akarların tam olarak eliminasyonu için birden fazla sayıda aylık uygulama tavsiye edilmiştir. Fiproes Köpek Damlatma Çözeltisi, köpeklerde ergin, larva veya pupa halindeki pireler ve pire yumurtalarına karşı yaklaşık 2 ay süreyle ve enfestasyon yoğunluğuna bağlı olarak kene enfestasyonlarına karşı 1 ay süre ile etkilidir. Hayvanın vücuduna yeni gelmiş pireler 24 saat içinde ölür.

 

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde, fipronilin genel farmakolojik dozu köpeklerde 6.7 mg/kg, (S)-methoprenin ise 6 mg/kg’dır. Fiproes Köpek Damlatma Çözeltisi lokal olarak deriye uygulanır. Deri üzerine damlatma şeklinde uygulama yapılır. Pratik doz tablosu şöyledir:

Hayvan türüFiproes Köpek Damlatma Çözeltisi
2 - 10 kg arasındaki köpekler0.67 ml
10 - 20 kg arasındaki köpekler1.34 ml
20 - 40 kg arasındaki köpekler2.68 ml
40 - 60 kg arasındaki köpekler4.02 ml

 

Uygulama için omuz başlangıcı bölgesindeki kıllar elle aralanarak deri ortaya çıkartılır. Pipet ucu, deri üzerine yerleştirilir ve pipet sıkılarak içeriği bir - iki damla veya kısa bir çizgi halinde deri üzerine boşaltılır.

Uygulama bölgesindeki kılların yapışkan bir görünüş almaması için kılların çözeltiyle fazla ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durum meydana gelirse uygulamadan sonraki 24 saat içinde yapışkanlık kaybolacaktır.

 

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (İ.K.A.S.): Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılmaz.

 

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde blister ambalajlı 1, 3 veya 5 adetlik 0.67 ml, 1.34 ml, 2.68 ml ve 4.02 ml’lik pipetlerde satışa sunulmuştur.

Fiproes Kopek 20-40 Kg 2.68 ML 3 pipet

Stok kodu: fip264
725,00₺ Normal Fiyat
525,00₺İndirimli Fiyat
    bottom of page